Vjetfí začátky

Ať jste fanouškem Vjetfe v současnosti nebo z „historie“, určitě Vás bude zajímat, jak to vlastně všechno vzniklo. Pro začínající muzikanty může být příběh Vjetfe inspirací a důkazem toho, že jde hrát čtvrt století a fanoušky i muzikanty to může pořád bavit.

Příběh kapely může místy připomínat telenovelu, muzikanti odchází, přichází, avizují odchod a zůstávají, ale takový je život „můzou nadaných“ a výměna muzikantů v kapele nemusí znamenat nic špatného.

Tak si udělejte pohodlí a staňte se součástí Vjetfe. 

 

Jak to začalo

 

Vjetef hraje už 25 let a v průběhu let se v ní vystřídalo bezmála 30 muzikantů. Svoji činnost ale Vjetef nikdy nepřerušila, i když o krize a zvraty nouze nebyla.

Vjetef předcházely skupiny Kadet a Triton. Jediný zakládající člen, který v kapele působí dodnes, je Jiří Čáp, tehdy hrál na kytaru, a v kapele společně s ním začínali Pavel Vrtal (klávesy), Pavel Sedlák (zpěv), Láďa Vrtal (bicí), Radek Kliment (baskytara) a Zdeněk Vrtal (kytara).

Název kapely vymyslel Pavel Sedlák a typické „f“ na konci, tedy to, že se název píše foneticky, vymyslel Láďa Vrtal a navrhl i grafiku, která se s mírnými úpravami používá dodnes. Ale kdyby nepřišla Sametová revoluce, tak právě kvůli „f“ by kapela nevystupovala nebo by se jmenovala jinak.

To bylo totiž tak, před rokem 1989 musely kapely, které chtěly veřejně vystupovat, projít přehrávkami před komisí. Dnes si to asi ani nedovedeme představit, ale pro tehdejší muzikanty to byla realita pro mnohé z nich i „kámen úrazu“.
Kromě prověření hudební úrovně, komise prověřila „nezávadnost“ kapely a její vztah vůči režimu. Komise také stanovila výši honoráře, který si mohla skupina účtovat za svá vystoupení.

Když šla kapela Vjetef k přehrávkám, na hudbu ani nedošlo. Jedna soudružka, která byla členkou komise, členy kapely odporoučela hned mezi dveřmi „že mají přijít, až se naučí pořádně česky!“ (měla na mysli foneticky napsaný název kapely).

Naštěstí krátce na to byla Sametová revoluce, poměry ve společnosti se změnily a přehrávky před komisí byly zrušeny. Kdo ví, jak by se dnes kapela jmenovala a jestli by vůbec slavila 25 let na pódiu.

vizitka

Takhle vypadala první vizitka Vjetfe.

smlouva o hudební produkci

A tohle je jedna z prvních hudebních smluv z roku 1990.

 

Od roku 1990 se sestava měnila a ustálila se v roce 1992 na složení: Jiří Čáp (baskytara), Pavel Neuman (bicí), Jiří „Skrblík“ Hošek (kytara), Milan Března (kytara) a Dalibor „Boráč“ Němec (zpěv).

V této sestavě se již objevují členové, dobře známí současným posluchačům Vjetfe. Tato sestava nasměřovala styl kapely směrem k punk rocku, hrály se mimo jiné skladby od Sex Pistols, Therapy, Sisters of Mercy, Hudba Praha a Plexis.

Na závěr musím dodat, že Vjetef byla a je pověstná svou žízní, jako důkaz přikládám dobový lupen. A o tom, že fanoušci Vjetfe vždy vypijí „kulturák“, zas někdy příště.

 

Lupen

93 piv, 3x 0,33 Mattoni a 4L Kofoly

Příště Vás čeká sonda do doby, kdy Vjetef oslaví 10 let a čeká jí její první hudební nahrávka.

Ter.

 

KONTAKT

Manager kapely
Jiří Jalovecký
tel. +420 602 723 849
e-mail:[email protected]

copyright Vjetef 1988 - 2018